Datasheet Texas Instruments TPS2376DDAR-H — Datenblatt
| Hersteller | Texas Instruments |
| Serie | TPS2376-H |
| Artikelnummer | TPS2376DDAR-H |

IEEE 802.3af PoE HOCHLEISTUNG PD-CONTROLLER 8-SO PowerPAD -40 bis 85
Datenblätter
IEEE 802.3af PoE High Power PD Controller datasheet
PDF, 970 Kb, Revision: A, Datei veröffentlicht: Sep 25, 2006
Auszug aus dem Dokument
Status
| Lifecycle Status | Active (Recommended for new designs) |
| Manufacture's Sample Availability | No |
Verpackung
| Pin | 8 |
| Package Type | DDA |
| Industry STD Term | HSOIC |
| JEDEC Code | R-PDSO-G |
| Package QTY | 2500 |
| Carrier | LARGE T&R |
| Device Marking | 2376H |
| Width (mm) | 3.9 |
| Length (mm) | 4.89 |
| Thickness (mm) | 1.48 |
| Pitch (mm) | 1.27 |
| Max Height (mm) | 1.7 |
| Mechanical Data | Herunterladen |
Parameter
| DC/DC Control | PD Only |
| Fault Response | Auto Retry |
| PD Power Level | 25W |
| Package Group | SO PowerPAD |
| Package Size: mm2:W x L | 8SO PowerPAD: 29 mm2: 6 x 4.9(SO PowerPAD) PKG |
| PoE Current Limit(Min) | 625 mA |
| PoE Inrush Limit(Typ) | Programmable mA |
| PoE Standards Supported | 802.3at Type 1 (802.3af) |
| Special Features | PG,Programmable UVLO,Thermal Shutdown |
| Vin(Max) | 57 V |
| rDS(on) per FET(Typ) | 580 mOhms |
Öko-Plan
| RoHS | Compliant |
Design Kits und Evaluierungsmodule
- Evaluation Modules & Boards: TPS2376HEVM
TPS2376H Evaluation Module
Lifecycle Status: Active (Recommended for new designs)
Anwendungshinweise
- Current balancing in four-pair, high-power PoE applicationsPDF, 269 Kb, Datei veröffentlicht: May 18, 2007
- High Power PoE PD Using the TPS2375/77-1PDF, 781 Kb, Datei veröffentlicht: Feb 28, 2006
Some specialized applications require more power than 12.95 W allowed by the IEEE802.3af standard. This application report discusses techniques for implementing nonstandard high-power systems with an emphasis on the powered device (PD). A specific design example of a 27-W, two-pair PD front end is presented along with test results. This type of solution bridges between the existing IEEE 802.3af a - Lightning Surge Considerations for PoE Powered DevicesPDF, 197 Kb, Datei veröffentlicht: Apr 30, 2015
- Wall Adapter Powers IEEE 802.3af Powered DevicePDF, 595 Kb, Datei veröffentlicht: Feb 1, 2006
Power-on-Ethernet is an emerging technology that allows an existing Ethernet connection to carry both data and power. However, today's powered-device (PD) designers face a dilemma - not all Ethernet connections are wired for power. To operate with these legacy connections, a PD can use a wall adapter, but this capability must be designed into the PD.
Modellreihe
Serie: TPS2376-H (4)
- TPS2376DDA-H TPS2376DDA-HG4 TPS2376DDAR-H TPS2376DDAR-HG4
Herstellerklassifikation
- Semiconductors > Power Management > Power Over Ethernet (PoE)/LAN Solutions > Powered Device
Andere Namen:
TPS2376DDARH, TPS2376DDAR H