Datasheet Texas Instruments TPS2061D — Datenblatt
| Hersteller | Texas Instruments |
| Serie | TPS2061 |
| Artikelnummer | TPS2061D |

Einzelner 1A Current-Limited-Stromverteilungsschalter 8-SOIC -40 bis 85
Datenblätter
Current Limited, Power Distribution Switches datasheet
PDF, 1.6 Mb, Revision: I, Datei veröffentlicht: Oct 29, 2009
Auszug aus dem Dokument
Status
| Lifecycle Status | Active (Recommended for new designs) |
| Manufacture's Sample Availability | Yes |
Verpackung
| Pin | 8 |
| Package Type | D |
| Industry STD Term | SOIC |
| JEDEC Code | R-PDSO-G |
| Package QTY | 75 |
| Carrier | TUBE |
| Device Marking | 2061 |
| Width (mm) | 3.91 |
| Length (mm) | 4.9 |
| Thickness (mm) | 1.58 |
| Pitch (mm) | 1.27 |
| Max Height (mm) | 1.75 |
| Mechanical Data | Herunterladen |
Parameter
| Continuous Current(Max) | 1 A |
| Current Limit Topology | Constant-Current |
| Enable | Active Low |
| Number of Switches | 1 |
| Operating Temperature Range | -40 to 85,0 to 70 C |
| Package Group | SOIC |
| Package Size: mm2:W x L | 8SOIC: 29 mm2: 6 x 4.9(SOIC) PKG |
| Rating | Catalog |
| USB Switch rDS(on) | 70 mOhms |
| Vin(Max) | 5.5 V |
| Vin(Min) | 2.7 V |
Öko-Plan
| RoHS | Compliant |
Design Kits und Evaluierungsmodule
- Evaluation Modules & Boards: TPS2061EVM-292
TPS2061 Evaluation Module
Lifecycle Status: Active (Recommended for new designs) - Evaluation Modules & Boards: DLPDLCR4710EVM-G2
Full HD DLP4710 Chipset Evaluation Module
Lifecycle Status: Active (Recommended for new designs)
Anwendungshinweise
- A Power-Distribution Switch With Latched Over-Current Protection (Rev. A)PDF, 99 Kb, Revision: A, Datei veröffentlicht: Jul 3, 2007
Power-distribution switches, like the TPS203x, operate in retry mode in an overload, but some applications require the switch to latch off. The latch-off function can be implemented using the simple circuit described in this application report.
Modellreihe
Serie: TPS2061 (10)
Herstellerklassifikation
- Semiconductors > Power Management > USB Power and Charging Port Controllers > Fixed Current Limited Switch