Datasheet Texas Instruments SN74LVC2G04MDCKREP — Datenblatt
| Hersteller | Texas Instruments |
| Serie | SN74LVC2G04-EP |
| Artikelnummer | SN74LVC2G04MDCKREP |

Erweitertes Produkt Dual Inverter Gate 6-SC70 -55 bis 125
Datenblätter
SN74LVC2G04-EP datasheet
PDF, 734 Kb, Datei veröffentlicht: Jun 2, 2006
Auszug aus dem Dokument
Status
| Lifecycle Status | Active (Recommended for new designs) |
| Manufacture's Sample Availability | Yes |
Verpackung
| Pin | 6 |
| Package Type | DCK |
| Industry STD Term | SOT-SC70 |
| JEDEC Code | R-PDSO-G |
| Package QTY | 3000 |
| Carrier | LARGE T&R |
| Device Marking | BUG |
| Width (mm) | 1.25 |
| Length (mm) | 2 |
| Thickness (mm) | .9 |
| Pitch (mm) | .65 |
| Max Height (mm) | 1.1 |
| Mechanical Data | Herunterladen |
Parameter
| 3-State Output | No |
| Bits | 2 |
| F @ Nom Voltage(Max) | 150 Mhz |
| Gate Type | INVERTER BUFFER |
| ICC @ Nom Voltage(Max) | 0.01 mA |
| Input Type | CMOS/TTL |
| Logic | Inverting |
| Operating Temperature Range | -40 to 85,-55 to 125 C |
| Output Drive (IOL/IOH)(Max) | 32/-32 mA |
| Output Type | CMOS |
| Package Group | SC70 |
| Package Size: mm2:W x L | 6SC70: 4 mm2: 2.1 x 2(SC70) PKG |
| Rating | HiRel Enhanced Product |
| Schmitt Trigger | No |
| Sub-Family | Inverting Buffer/Driver |
| Technology Family | LVC |
| VCC(Max) | 5.5 V |
| VCC(Min) | 1.65 V |
| Voltage(Nom) | 1.8,2.5,3.3,5 V |
| tpd @ Nom Voltage(Max) | 8,6,5,4 ns |
Öko-Plan
| RoHS | Compliant |
Modellreihe
Serie: SN74LVC2G04-EP (2)
- SN74LVC2G04MDCKREP V62/06632-01XE
Herstellerklassifikation
- Semiconductors > Space & High Reliability > Logic Products > Little Logic Products