Datasheet Texas Instruments HVDA1040AQDSJRQ1 — Datenblatt
| Hersteller | Texas Instruments |
| Serie | SN65HVDA1040A-Q1 |
| Artikelnummer | HVDA1040AQDSJRQ1 |

Automobilkatalog EMV-optimierter CAN-Transceiver 12-VSON -40 bis 125
Datenblätter
SN65HVDA1040A-Q1 EMC-Optimized High-Speed CAN Bus Transceiver datasheet
PDF, 1.3 Mb, Revision: D, Datei veröffentlicht: Mar 6, 2015
Auszug aus dem Dokument
Status
| Lifecycle Status | Active (Recommended for new designs) |
| Manufacture's Sample Availability | Yes |
Verpackung
| Pin | 12 |
| Package Type | DSJ |
| Industry STD Term | VSON |
| JEDEC Code | R-PDSO-N |
| Package QTY | 3000 |
| Carrier | LARGE T&R |
| Device Marking | A1040A |
| Width (mm) | 4 |
| Length (mm) | 3 |
| Thickness (mm) | .9 |
| Pitch (mm) | .5 |
| Max Height (mm) | 1 |
| Mechanical Data | Herunterladen |
Parameter
| Bus Fault Voltage | -27 to 40 V |
| Common Mode Voltage | -12 to 12 V |
| Features | High Speed,Bus Wake Up,Split Pin |
| HBM ESD | 12 kV |
| IEC 61000-4-2 Contact | 7 +/- kV |
| Isolated | No |
| Low Power Mode | Standby |
| Operating Temperature Range | -40 to 125 C |
| Package Group | VSON |
| Protocols | CAN |
| Rating | Automotive |
| Signaling Rate(Max) | 1 Mbps |
| Supply Voltage(s) | 4.75 to 5.25 V |
Öko-Plan
| RoHS | Compliant |
Anwendungshinweise
- Introduction to the Controller Area Network (CAN) (Rev. B)PDF, 325 Kb, Revision: B, Datei veröffentlicht: May 19, 2016
Modellreihe
Serie: SN65HVDA1040A-Q1 (2)
- HVDA1040AQDSJRQ1 SN65HVDA1040AQDRQ1
Herstellerklassifikation
- Semiconductors > Interface > CAN/LIN