Datasheet Texas Instruments PTD08A210WAC — Datenblatt
| Hersteller | Texas Instruments |
| Serie | PTD08A210W |
| Artikelnummer | PTD08A210WAC |
Einzelner 10-A-Ausgang, 4,75 V bis 14 V Eingang, nicht isoliert, digitales PowerTrain-Modul 16-DIP-MODUL -40 bis 85
Datenblätter
SINGLE 10-A OUTPUT, 4.75-V to 14-V INPUT, NON-ISOLATED, DIGITAL POWERTRAINв„ў datasheet
PDF, 408 Kb, Datei veröffentlicht: Feb 11, 2010
Auszug aus dem Dokument
Status
| Lifecycle Status | Active (Recommended for new designs) |
| Manufacture's Sample Availability | Yes |
Verpackung
| Pin | 16 |
| Package Type | ECY |
| Industry STD Term | DIP MODULE |
| JEDEC Code | R-PDSS-T |
| Package QTY | 42 |
| Carrier | TIW TRAY |
| Width (mm) | 20.32 |
| Length (mm) | 15.24 |
| Thickness (mm) | 6 |
| Pitch (mm) | 2.54 |
| Max Height (mm) | 6 |
| Mechanical Data | Herunterladen |
Parameter
| Iout(Max) | 10 A |
| Operating Temperature Range | -40 to 85 C |
| Package Group | DIP MODULE |
| Package Size: mm2:W x L | 16DIP MODULE: 310 mm2: 20.32 x 15.24(DIP MODULE) PKG |
| Regulated Outputs | 1 |
| Topology | Buck |
| Vin(Max) | 14 V |
| Vin(Min) | 4.75 V |
| Vout(Max) | 3.6 V |
| Vout(Min) | 0.7 V |
Öko-Plan
| RoHS | Not Compliant |
Modellreihe
Serie: PTD08A210W (2)
- PTD08A210WAC PTD08A210WACT
Herstellerklassifikation
- Semiconductors > Power Management > Digital Power Control Solutions > Digital PowerTrain Module