Datasheet Texas Instruments TPS50301SHKH — Datenblatt
| Hersteller | Texas Instruments |
| Serie | TPS50301-HT |
| Artikelnummer | TPS50301SHKH |

1,6-V- bis 6,3-V-EINGANG, 3-A-SYNCHRON-SCHRITT-AB-KONVERTER 20-CFP -55 bis 210
Datenblätter
TPS50301-HT 1.6-V to 6.3-V Input, 3-A Synchronous Step-Down SWIFTв„ў Converter datasheet
PDF, 1.2 Mb, Revision: J, Datei veröffentlicht: Dec 1, 2016
Auszug aus dem Dokument
Status
| Lifecycle Status | Active (Recommended for new designs) |
| Manufacture's Sample Availability | No |
Verpackung
| Pin | 20 |
| Package Type | HKH |
| Industry STD Term | CFP |
| JEDEC Code | R-CDFP-F |
| Package QTY | 1 |
| Carrier | TUBE |
| Device Marking | TPS50301SHKH |
| Width (mm) | 7.38 |
| Length (mm) | 12.7 |
| Thickness (mm) | 2.25 |
| Pitch (mm) | 1.27 |
| Max Height (mm) | 2.54 |
| Mechanical Data | Herunterladen |
Parameter
| Duty Cycle(Max) | 85 % |
| Iout(Max) | 3 A |
| Iq(Typ) | 5 mA |
| Operating Temperature Range | -55 to 210 C |
| Package Group | CFP |
| Rating | Catalog |
| Regulated Outputs | 1 |
| Switching Frequency(Max) | 1000 kHz |
| Switching Frequency(Min) | 100 kHz |
| Type | Converter |
| Vin(Max) | 6.3 V |
| Vin(Min) | 3 V |
| Vout(Max) | 5.5 V |
| Vout(Min) | 0.785 V |
Öko-Plan
| RoHS | See ti.com |
Design Kits und Evaluierungsmodule
- Evaluation Modules & Boards: TPS50301HTEVM
TPS50301HTEVM Evaluation Module
Lifecycle Status: Preview (Device has been announced but is not in production. Samples may or may not be available)
Modellreihe
Serie: TPS50301-HT (1)
- TPS50301SHKH
Herstellerklassifikation
- Semiconductors > Space & High Reliability > Power Management Products > Non-isolated DC/DC Switching Regulators