Datasheet Texas Instruments UCC28220PWR — Datenblatt
| Hersteller | Texas Instruments |
| Serie | UCC28220 |
| Artikelnummer | UCC28220PWR |

Dual Interleaved PWM Controller mit programmierbarem Max Duty Cycle 16-TSSOP -40 bis 105
Datenblätter
UCC2822x Interleaved Dual PWM Controller With Programmable Max Duty Cycle datasheet
PDF, 1.2 Mb, Revision: G, Datei veröffentlicht: Apr 6, 2017
Auszug aus dem Dokument
Status
| Lifecycle Status | Active (Recommended for new designs) |
| Manufacture's Sample Availability | No |
Verpackung
| Pin | 16 |
| Package Type | PW |
| Industry STD Term | TSSOP |
| JEDEC Code | R-PDSO-G |
| Package QTY | 2000 |
| Carrier | LARGE T&R |
| Device Marking | 28220 |
| Width (mm) | 4.4 |
| Length (mm) | 5 |
| Thickness (mm) | 1 |
| Pitch (mm) | .65 |
| Max Height (mm) | 1.2 |
| Mechanical Data | Herunterladen |
Parameter
| Control Method | Current |
| Duty Cycle(Max) | 90 % |
| Frequency(Max) | 2000 kHz |
| Gate Drive(Typ) | 0.01 A |
| Operating Temperature Range | -40 to 105 C |
| Package Group | TSSOP |
| Rating | Catalog |
| Special Features | HV Start-up,Input Line Monitor,Multi-topology,Programmable Slope Compensation |
| Topology | Flyback,Forward |
| UVLO Thresholds On/Off | 10.0/8.0 V |
| Vin(Max) | 15 V |
| Vin(Min) | 8 V |
Öko-Plan
| RoHS | Compliant |
Design Kits und Evaluierungsmodule
- Evaluation Modules & Boards: UCC28221EVM
UCC28221 200-W Evaluation Module
Lifecycle Status: Active (Recommended for new designs)
Anwendungshinweise
- 350-W, Two Phase Interleaved PFC Pre-Regulator (Rev. C)PDF, 424 Kb, Revision: C, Datei veröffentlicht: Sep 20, 2013
350-W, Two Phase Interleaved PFC Pre-Regulator
Modellreihe
Serie: UCC28220 (6)
- UCC28220D UCC28220DG4 UCC28220DR UCC28220PW UCC28220PWG4 UCC28220PWR
Herstellerklassifikation
- Semiconductors > Power Management > Offline and Isolated DC/DC Controllers and Converters > PWM and Resonant Controller