Datasheet Texas Instruments TPS51610IRHBT — Datenblatt
| Hersteller | Texas Instruments |
| Serie | TPS51610 |
| Artikelnummer | TPS51610IRHBT |

Einphasen-D-CAP + ™ -Modus-Abwärtsregler für IMVP6 + CPU / GPU Vcore 32-VQFN -40 bis 105
Datenblätter
Single Phase, D-CAP+(tm) Synchronous Buck Controller datasheet
PDF, 689 Kb, Datei veröffentlicht: Jul 2, 2008
Auszug aus dem Dokument
Status
| Lifecycle Status | Active (Recommended for new designs) |
| Manufacture's Sample Availability | Yes |
Verpackung
| Pin | 32 | 32 |
| Package Type | RHB | RHB |
| Industry STD Term | VQFN | VQFN |
| JEDEC Code | S-PQFP-N | S-PQFP-N |
| Package QTY | 250 | 250 |
| Carrier | SMALL T&R | SMALL T&R |
| Device Marking | TPS | 51610I |
| Width (mm) | 5 | 5 |
| Length (mm) | 5 | 5 |
| Thickness (mm) | .9 | .9 |
| Pitch (mm) | .5 | .5 |
| Max Height (mm) | 1 | 1 |
| Mechanical Data | Herunterladen | Herunterladen |
Parameter
| Iout(Max) | 60 A |
| Iq(Typ) | 1.8 mA |
| Number of Phases | 1 |
| Operating Temperature Range | -10 to 105,-40 to 105 C |
| Package Group | VQFN |
| Package Size: mm2:W x L | 32VQFN: 25 mm2: 5 x 5(VQFN) PKG |
| Platform | IMVP6+ |
| Rating | Catalog |
| Regulated Outputs | 1 |
| Special Features | PVID,Power Good |
| Switching Frequency(Max) | 500 kHz |
| Switching Frequency(Min) | 200 kHz |
| Type | V-Core Controllers |
| Vin(Max) | 28 V |
| Vin(Min) | 3 V |
| Vout(Max) | 1.5 V |
| Vout(Min) | 0.3 V |
| Vref Accuracy(Typ) | 0.5 % |
Öko-Plan
| RoHS | Compliant |
Design Kits und Evaluierungsmodule
- Evaluation Modules & Boards: TPS51610EVM-593
Single-Phase, D-CAP+В™ Synchronous Buck Controller for IntelВ™ AtomВ™ Processors
Lifecycle Status: Active (Recommended for new designs)
Anwendungshinweise
- Intel Atom Z5xx [Menlow] Reference DesignPDF, 409 Kb, Datei veröffentlicht: Mar 17, 2010
TI Power Solution for Intel Atom Z510, Z530, Z5xx Platforms - Intel Atom N400 [Pineview-M] Reference DesignPDF, 417 Kb, Datei veröffentlicht: Feb 9, 2010
TI Power Solution for Intel Atom N400 Platform - Intel ATOM Power Solutions (Rev. A)PDF, 57 Kb, Revision: A, Datei veröffentlicht: May 7, 2009
Modellreihe
Serie: TPS51610 (4)
- TPS51610IRHBR TPS51610IRHBT TPS51610RHBR TPS51610RHBT
Herstellerklassifikation
- Semiconductors > Power Management > Non-isolated DC/DC Switching Regulator > Step-Down (Buck) > Processor V-Core Buck Controller