Datasheet Texas Instruments TPS563200DDCR — Datenblatt
| Hersteller | Texas Instruments |
| Serie | TPS563200 |
| Artikelnummer | TPS563200DDCR |

17-V-Eingang, 3A-Synchron-Abwärtsregler in SOT-23 mit Advanced Eco-mode ™ 6-SOT-23-THIN -40 bis 125
Datenblätter
TPS56x200 4.5-V To 17-V Input, 2-A, 3-A Synchronous Step-Down Voltage Regulator In 6 Pin SOT-23 datasheet
PDF, 1.2 Mb, Revision: D, Datei veröffentlicht: Mar 28, 2016
Auszug aus dem Dokument
Status
| Lifecycle Status | Active (Recommended for new designs) |
| Manufacture's Sample Availability | No |
Verpackung
| Pin | 6 |
| Package Type | DDC |
| Industry STD Term | SOT-23-THIN |
| JEDEC Code | R-PDSO-G |
| Package QTY | 3000 |
| Carrier | LARGE T&R |
| Device Marking | 320 |
| Width (mm) | 1.6 |
| Length (mm) | 2.9 |
| Thickness (mm) | .87 |
| Pitch (mm) | .95 |
| Max Height (mm) | 1.1 |
| Mechanical Data | Herunterladen |
Parameter
| Control Mode | D-CAP2 |
| Duty Cycle(Max) | 80 % |
| Iout(Max) | 3 A |
| Iq(Typ) | 0.19 mA |
| Operating Temperature Range | -40 to 125 C |
| Package Group | SOT-23-THIN |
| Rating | Catalog |
| Regulated Outputs | 1 |
| Special Features | Enable,Light Load Efficiency,Synchronous Rectification |
| Switching Frequency(Max) | 650 kHz |
| Switching Frequency(Min) | 650 kHz |
| Type | Converter |
| Vin(Max) | 17 V |
| Vin(Min) | 4.5 V |
| Vout(Max) | 7 V |
| Vout(Min) | 0.76 V |
Öko-Plan
| RoHS | Compliant |
Design Kits und Evaluierungsmodule
- Evaluation Modules & Boards: TPS563200EVM-652
TPS563200 4.5V to 17V Input, 3A Synchronous Step Down Converter with Integrated FETs
Lifecycle Status: Active (Recommended for new designs)
Anwendungshinweise
- Space Optimized, “Clam Shell” Layout for Step-Down DC/DC ConvertersPDF, 4.4 Mb, Datei veröffentlicht: Oct 31, 2016
Modellreihe
Serie: TPS563200 (2)
- TPS563200DDCR TPS563200DDCT
Herstellerklassifikation
- Semiconductors > Power Management > Non-isolated DC/DC Switching Regulator > Step-Down (Buck) > Buck Converter (Integrated Switch)