Datasheet Texas Instruments TPS5403DR — Datenblatt
| Hersteller | Texas Instruments |
| Serie | TPS5403 |
| Artikelnummer | TPS5403DR |

4,5 V bis 28 V Eingang, 3,3 V, 1,7 A Ausgang, nicht synchroner Abwärtsregler mit integriertem MOSFET 8-SOIC -40 bis 125
Datenblätter
Monolithic Non-Synchronous Step-Down Regulator With Integrated MOSFET , datasheet
PDF, 940 Kb, Datei veröffentlicht: Sep 12, 2012
Auszug aus dem Dokument
Status
| Lifecycle Status | Active (Recommended for new designs) |
| Manufacture's Sample Availability | Yes |
Verpackung
| Pin | 8 |
| Package Type | D |
| Industry STD Term | SOIC |
| JEDEC Code | R-PDSO-G |
| Package QTY | 2500 |
| Carrier | LARGE T&R |
| Device Marking | T5403 |
| Width (mm) | 3.91 |
| Length (mm) | 4.9 |
| Thickness (mm) | 1.58 |
| Pitch (mm) | 1.27 |
| Max Height (mm) | 1.75 |
| Mechanical Data | Herunterladen |
Parameter
| Control Mode | Current Mode |
| Duty Cycle(Max) | 93 % |
| Iout(Max) | 1.7 A |
| Iq(Typ) | 0.1 mA |
| Operating Temperature Range | -40 to 125 C |
| Package Group | SOIC |
| Rating | Catalog |
| Regulated Outputs | 1 |
| Special Features | Light Load Efficiency |
| Switching Frequency(Max) | 1100 kHz |
| Switching Frequency(Min) | 50 kHz |
| Type | Converter |
| Vin(Max) | 28 V |
| Vin(Min) | 4.5 V |
| Vout(Max) | 3.3 V |
| Vout(Min) | 3.3 V |
Öko-Plan
| RoHS | Compliant |
Design Kits und Evaluierungsmodule
- Evaluation Modules & Boards: TPS5403EVM
TPS5403 Evaluation Module
Lifecycle Status: Active (Recommended for new designs)
Modellreihe
Serie: TPS5403 (1)
- TPS5403DR
Herstellerklassifikation
- Semiconductors > Power Management > Non-isolated DC/DC Switching Regulator > Step-Down (Buck) > Buck Converter (Integrated Switch)