Datasheet Texas Instruments TPS51632RSMR — Datenblatt
| Hersteller | Texas Instruments |
| Serie | TPS51632 |
| Artikelnummer | TPS51632RSMR |

2,5 V bis 24 V, 3/2/1-Phasen-Treibersteuerung für Nvidia Tegra® T40-CPUs 32-VQFN -10 bis 105
Datenblätter
3-2-1 Phase D-Cap+TM Step-Down Driverless Controller for TegraВ® CPUs datasheet
PDF, 759 Kb, Datei veröffentlicht: Jun 12, 2013
Auszug aus dem Dokument
Status
| Lifecycle Status | Active (Recommended for new designs) |
| Manufacture's Sample Availability | No |
Verpackung
| Pin | 32 | 32 |
| Package Type | RSM | RSM |
| Industry STD Term | VQFN | VQFN |
| JEDEC Code | S-PQFP-N | S-PQFP-N |
| Package QTY | 3000 | 3000 |
| Carrier | LARGE T&R | LARGE T&R |
| Device Marking | TPS | 51632 |
| Width (mm) | 4 | 4 |
| Length (mm) | 4 | 4 |
| Thickness (mm) | .9 | .9 |
| Pitch (mm) | .4 | .4 |
| Max Height (mm) | 1 | 1 |
| Mechanical Data | Herunterladen | Herunterladen |
Parameter
| Iout(Max) | 50 A |
| Iq(Typ) | 6 mA |
| Number of Phases | 3 |
| Operating Temperature Range | -10 to 105 C |
| Package Group | VQFN |
| Package Size: mm2:W x L | 32VQFN: 16 mm2: 4 x 4(VQFN) PKG |
| Platform | N/A |
| Rating | Catalog |
| Regulated Outputs | 1 |
| Special Features | I2C |
| Switching Frequency(Max) | 1000 kHz |
| Switching Frequency(Min) | 300 kHz |
| Type | V-Core Controllers |
| Vin(Max) | 24 V |
| Vin(Min) | 2.5 V |
| Vout(Max) | 1.52 V |
| Vout(Min) | 0.5 V |
| Vref Accuracy(Typ) | 0.5 % |
Öko-Plan
| RoHS | Compliant |
Modellreihe
Serie: TPS51632 (2)
- TPS51632RSMR TPS51632RSMT
Herstellerklassifikation
- Semiconductors > Power Management > Non-isolated DC/DC Switching Regulator > Step-Down (Buck) > Processor V-Core Buck Controller