Datasheet Texas Instruments UCC28704DBVR-1 — Datenblatt
| Hersteller | Texas Instruments |
| Serie | UCC28704 |
| Artikelnummer | UCC28704DBVR-1 |

Offline-Konstantspannungs-Konstantstrom-Flyback-Controller mit primärseitiger Regelung (PSR) 6-SOT-23 -40 bis 125
Datenblätter
UCC28704 High-Efficiency Off-Line CV and CC Flyback Controller with Primary-Side Regulation (PSR) datasheet
PDF, 1.1 Mb, Revision: A, Datei veröffentlicht: Feb 17, 2016
Auszug aus dem Dokument
Status
| Lifecycle Status | Active (Recommended for new designs) |
| Manufacture's Sample Availability | Yes |
Verpackung
| Pin | 6 |
| Package Type | DBV |
| Industry STD Term | SOT-23 |
| JEDEC Code | R-PDSO-G |
| Package QTY | 3000 |
| Carrier | LARGE T&R |
| Device Marking | 7041 |
| Width (mm) | 1.6 |
| Length (mm) | 2.9 |
| Thickness (mm) | 1.2 |
| Pitch (mm) | .95 |
| Max Height (mm) | 1.45 |
| Mechanical Data | Herunterladen |
Parameter
| Control Method | Current |
| Duty Cycle(Max) | 99 % |
| Frequency(Max) | 85 kHz |
| Frequency(Min) | 1 kHz |
| Operating Temperature Range | -40 to 125 C |
| Package Group | SOT-23 |
| Package Size: mm2:W x L | 6SOT-23: 8 mm2: 2.8 x 2.9(SOT-23) PKG |
| Rating | Catalog |
| Special Features | PSR,HV Start-up Configurable,Fixed CBC,NTC Configurable,CV/CC Control,DCM,USB Type-C Compatible,IoT Compatible,Power Delivery Compatible |
| UVLO Thresholds On/Off | 21/7.7 V |
Öko-Plan
| RoHS | Compliant |
Design Kits und Evaluierungsmodule
- Evaluation Modules & Boards: UCC28704EVM-724
UCC28704 5V/10W Off-Line Power Supply With PSR for USB Wall Adapters Evaluation Module
Lifecycle Status: Active (Recommended for new designs)
Anwendungshinweise
- Design UCC28704 With UCC24636 (PSR+SR)PDF, 137 Kb, Datei veröffentlicht: Jan 12, 2017
Higher power conversion efficiency in a switch-mode power supply is usually obtained for use in a synchronous rectifier (SR) on a secondary-side controller. For example, to use the UCC24636, work with a primary-side regulated (PSR) controller such as the UCC28704. A primary-side regulated converter does not need an optocoupler to obtain the output voltage signal from the secondary-side controller - Troubleshooting TI PSR controllersPDF, 6.5 Mb, Datei veröffentlicht: Oct 3, 2016
Modellreihe
Serie: UCC28704 (2)
- UCC28704DBVR-1 UCC28704DBVT-1
Herstellerklassifikation
- Semiconductors > Power Management > Offline and Isolated DC/DC Controllers and Converters > Flyback Controller
Andere Namen:
UCC28704DBVR1, UCC28704DBVR 1